Ritka kincs az olvasás tudománya. Te gondoltál már erre másképp? Hogy az olvasás által kitágul a világod? Hogy milyen lenne a világ, ha még mindig nem tudnánk olvasni? Mit érne az írás, olvasás nélkül? Hogy a bámulatos kütyüknek is az alapját képezi?
A tudomány mindenki számára elérhető
Hiszem, hogy a könyveknek gyógyító ereje is van, azon túlmenően, hogy remekül elszórakoztatják az embert. Nem szoktam különbséget tenni olvasó és nem olvasó ember között, szerintem mindenki olvas, van aki sokat, van aki kevesebbet. Általában a kedvenc érdeklődési körünknek megfelelően olvasunk vagy az éppen aktuális problémánkra, feladatunkra szeretnénk megoldást találni, akkor is az olvasás tudományára támaszkodunk.
Információk felkutatása legtöbbször olvasással történik, de biztosan mindenki olvasott már vicckönyveket is. Lehet, hogy valaki csak receptkönyveket olvas, de van, aki csak számítástechnikai információkra kíváncsi, aztán olyan is van, aki pedig a pletykarovatokat részesíti előnybe. Szóval mindenki olvas, én a regények szerelmese vagyok, de önismereti és spirituális könyveket is előszeretettel veszek a kezembe. Bármivel is találom szemben magam, rögtön azt nézem, hol találok írásos információt róla.
Kicsit olyan az olvasás fogalma nekem, mint ahogyan Gombóc Artúr a Pom Pom meséiből, a csokoládékról gondolkodik. Ámbár olvasni nem mindenki szeret, de mégis mindenki olvas valamiért. A könyvek rengeteg formában akadhatnak a kezünkbe, valóságos gyűjtemények tárháza van szabadidő eltöltésére is, bármit megtanulhatunk a könyvekből. Barkácsolni, festeni, burkolni, kötni, horgolni, varrni, rajzolni, a végtelenségig lehetne folytatni a felsorolást.
Azt mondod nem. De te is űzöd!
Jótékony hatása is van az olvasásnak, fejleszti a képzelőerőnket, fantáziánkat, bővíti a szókincsünket, sőt, a helyesírásunk minősége is javulhat általa. Az olvasás számtalan módon épül be úgy a tudatunkba, hogy már nem is veszünk arról tudomást, hogy tulajdonképpen olvasunk. Hiszen a tájékozódáshoz is használjuk, hacsak az utcatáblákat említjük, vagy ha keresünk valamilyen üzletet, utazásnál pedig a menetrend leolvasása lesz a feladat. Aztán ott van még az egészségünk is. Talán nem is kell részleteznem, hogy milyen mértében befolyásolja az olvasás tudománya, az orvostudományt. És természetesen a gyógyulást is.
Innen is látszik, hogy nem lehetünk meg az olvasás tudománya nélkül. Főleg a mai világunkban, ahol az internet és az okos telefonok korát éljük. Ha mást nem, de az üzeneteinket biztosan el fogjuk olvasni. Na, és persze a híreket. Újságok hihetetlen mennyiségben ontják magukból a híreket, arra várva, hogy olvassák őket. Még a vakok és gyengénlátók is szeretnek olvasni, bár ők előnyben részesítik a hangoskönyveket és rengetegen vannak, akik fel is olvasnak nekik.
Kortól és érdeklődéstől független tevékenység
Gyermekkorunk mesekönyveire is biztosan szívesen emlékezünk, ezekből még olyanok is megtalálhatóak, amivel az esti fürdéskor lehetett játszani, hiszen vízhatlanok voltak. Ajándékként is ragyogóan megállják a helyüket, még egy focirajongónak is lehet találni olyan könyvet, amit biztosan szívesen fog fellapozni, amelyből kedvenc focicsapatáról vagy kedvenc játékosáról olvashat. Szóval szerintem olvasni nem csak jó és szórakoztató lehet, de mindenképpen hasznos.
Mennyi embernek munkát is ad. Hiszen gondoljunk bele, hogy nem lennének iskolák. Jó, ennek sok gyerek örülne. Ha senki sem tudna olvasni, nem is írna senki. Hiszen a kettő elválaszthatatlan egymástól. Nem tudnánk lejegyezni a recepteket sem, hogy milyen étel kerüljön a család asztalára. Mindent fejben kellene tartanunk. Még a filmekről nem is szóltam. Hogy is lennének filmek, forgatókönyv nélkül, melyet valaki megírt, más valaki pedig elolvasott. Jó, tudom ez még nem elég hozzá, de egy fontos mozzanata a filmkészítésnek. Sok terméknél pedig elhagyhatatlan a részletes használati útmutató elolvasása. Betűk halmaza vesz körbe minket mindenhol, arra várva, hogy megfejtsük titkaikat.
Én igenis büszke vagyok arra, hogy rendelkezem ezzel a tudással és igyekszem ki is használni. Te mennyire használod ki, hogy tudsz olvasni? Te is teljesen természetesnek veszed, hogy olvasol? Vagy néha tudatosan használod eme tudást? Vajon ezek után te is másképp nézel egy könyvet olvasó emberre? Megváltozik a hozzáállásod, ha eddig nem volt ennek jelentősége számodra?
Ha tetszett a bejegyzésem, kövesd az Érzelmi szobafogságot facebook-on, és oszd meg másokkal is az oldalamat.
Köszönöm!
Képek: Pixabay
#blog #blogger #olvasás #szabadidő #szórakozás #tudás