Tudtad, hogy a gondolataid határozzák meg az érzéseidet? Hogy sokszor a gondolataidtól függ, hogy szomorú vagy éppen jókedvű vagy? Az érzéseid a gondolataid kivetülése. Éppen ezért, amilyen gondolataid vannak, pontosan úgyis fogod érezni magad. Tehát az érzéseinket, a gondolatainkkal tudjuk irányítani.
Amikor arról beszél valaki, hogy élj tudatosabban és ismerd meg önmagad, akkor tulajdonképpen nem másról van szó, mint a gondolataid irányításáról, és az ehhez kapcsolódó érzéseid megismeréséről. Kicsit olyan ez, mint amikor azt mondják, hogy: – Az vagy, amit megeszel. Jelen esetben, az vagy, amit gondolsz. Gondolataink pedig az elménk játékából fakadnak. Felidézi a múltat, és játszik a jövővel, miközben nagyon ritkán van a jelenben.
Érzéseink két csoportra bonthatóak
Érzéseink pedig ennek függvényében lehetnek negatív, passzív érzések és pozitív, vagyis aktív érzések. A negatív, azaz passzív érzések hátráltatnak, nem ösztönöznek cselekvésre, míg a pozitív, aktív érzések pedig pontosan arra sarkallnak, hogy indulj el, cselekedj, és ezeknek köszönhetően érhetsz el sikereket is. Ugyanakkor sokszor a negatív érzések is tudnak cselekvésre késztetni, ilyen lehet például a düh. Én például, ha dühös vagyok, akkor nem tudok megmaradni egy helyben, ilyenkor vagy neki állok takarítani, vagy elindulok valahova.
„A düh az egyik legfontosabb eszközöd arra, hogy megváltoztasd régi szokásaidat… A düh, el tudja égetni a régi szokásokat. A félelem és a sajnálat visszatart a cselekvéstől, ám a düh éppen arra késztet. Ha megtanulod, hogyan használd fel helyesen a dühödet, akkor a félelmet és a sajnálatot dühvé tudod változtatni, a dühöt pedig cselekvéssé. Ez a tested belső alkímiájának titka.”
Negatív, passzív érzések:
- Szomorúság
- Harag, düh
- Félelem, szorongás
- Üresség
- Zavarodottság
- Fáradtság
- Unalom
Pozitív, aktív érzések:
- Vidámság
- Öröm
- Lelkesedés
- Felszabadultság
- Rendezettség
- Energikusság
- Inspiráltság
Érzéseidet ne fojtsd el!
Az érzelmeinket pedig nem szabad elfojtani, bár igen sokan gyengeségnek fogják fel, ha kimutatjuk az érzelmeinket. Pedig nem az! Az elfojtás később megbosszulja magát, belülről fog felemészteni. Ezeket igenis ki kell dolgoznod magadból, de a legjobb erre az, ha hagyod áramlani. Mikor megjelenik egy gondolat, akkor társul hozzá egy érzelem. Hogy ez milyen érzelem lesz, az tőled is függ. Attól, hogy engedsz-e az elméd játékának, vagyis az egónak.
Vegyünk példának egy gyermekkori nyaralást. Ott voltál a családoddal, várost néztetek, strandolni jártatok és különböző élményekkel gazdagodtatok. Ez most pozitív érzés számodra. De közben eszedbe jut, hogy mennyire szerettél volna egy üzletben valamilyen édességet, vagy játékot, de nem kaptad meg, ez már negatív érzés. Ez akkor lehangolt és szomorúvá tett, és visszagondolva, most is ugyanezt az érzést fogod megélni.
Mi történt? Egyik érzésből átváltottál a másikba, már nem is érzed úgy, hogy fantasztikus volt a családi nyaralás, hiszen beárnyékolta az az egy negatív érzés az egészet. Természetesen ez csak egy példa, de biztos vagyok benne, hogy veled is történtek olyan események, amik visszagondolva először pozitívumként csapódnak le, de aztán jön egy váltás és már ott is van a negatív érzelem.
Amikor irányítanak téged
Ennek hatására te már teljesen másképp fogsz cselekedni, így például meg fogod venni a gyermekednek azt az édességet, vagy játékot, mert pontosan tudod, hogy milyen érzés, nem kapni meg azt. De vajon nem kell-e a te gyermekednek is megtapasztalni ezt az érzést? Vajon jó az, ha mindig mindent megkapunk? Nem lesz-e nagyobb csalódás az életében, ha később jön rá, hogy nem kaphat meg mindent? Nos, ezt mindenkinek saját magának kell eldönteni, de tény, hogy most ezeknek a kérdéseknek a hatására, megint megindulnak benned az érzelmek. Vajon mit érzel most?
És mit érzel akkor, mikor megveszed a gyermekednek azt a bizonyos édességet, vagy játékot? Igen, kielégültséget fogsz érezni, hogy te megvetted neki, és ettől jobban is érzed magad. Kicsit átalakítottad a negatív érzést pozitívvá. De vajon elgondolkodtál-e azon, hogy akkor miért nem kaptad meg, amire olyan nagyon vágytál? Vajon a szüleidben ez milyen érzést váltott ki? Vajon ők, hogyan élték meg ezt? Ha most felnőtt fejjel visszagondolsz erre, nem merül-e fel benned az a gondolat, hogy a nyaralás is pénzbe került, és bár sok élményben volt részetek, mégsem telt mindenre? És most ennek tudatában, mit érzel?
Áramoltasd őket!
Azt hiszem, ennek a példának a felhozatalával pontosan tudtam érzékeltetni, hogy az érzéseinket, a gondolatainkkal irányítjuk. Áramoltatni pedig mindig úgy tudod, ha megéled azt, kielemzed, és különböző kérdések segítségével, megváltoztatod a hozzáállásodat. Ezt pedig csak úgy tudod megtenni, ha beleképzeled magad a másik fél szerepébe. Természetesen ez megint nem egy könnyű feladat, de ha ötször-hatszor már eljátszottad magadban ezeket a fordulatokat, akkor mindig egyre könnyebben fog menni. Beengeded, megengeded, felhasználod, elengeded.
Kérdés, hogy mennyire engedsz az egódnak, az elméd játékának. Vajon vissza tudsz-e térni a jelenbe? Fel tudod-e használni ezt az érzést arra, hogy cselekvésre késztessen?
„Az érzelem persze természetes emberi képesség, kifejezésmód. Olykor helyénvaló kifejezni a félelmet, a szomorúságot vagy a dühöt, ám az energiát teljességgel kifelé kell irányítani, nem szabad bent tartani. Az érzelmek kifejezésének tökéletesnek és erőteljesnek kell lennie, azután pedig nyom nélkül el kell tűnniük. Az érzelmeid felett tehát úgy kell uralkodnod, hogy hagyod őket áramlani és távozni.”
Túlgondolással létrehozott érzelmek
Aztán ott vannak még a múltban beragadt mondatok, amikkel megbántottak. Vajon ezekhez milyen érzések társulnak? Szomorúság, harag, düh, megalázottság, szégyenérzet? Magadra veszed vajon azt is, ami nem is rólad szól? Ezek is mind, a múlthoz kötődnek. De mi a helyzet a jövővel? Szoktál te is a jövőn gondolkodni? Csak gondolkodsz, vagy tervezel is? Kiragadnám itt is a gondolkodást, mint érzelem kiváltó tevékenységet, méghozzá a túlgondolás formájában.
A túlgondolást is kétféleképpen tehetjük. Vagy negatív irányú, vagy pozitív. A negatív irányú túlgondolás mozgatórugója a félelem, ami aztán szorongássá alakul. Szinte holtbiztos, hogy amíg ezt teszed, egyáltalán nem fogsz cselekedni. Ráadásul olyan hihetetlen kreativitással lehet kitalálni mindenféle gondolatot, amivel megmagyarázod magadnak, hogy mit miért nem lehet kivitelezni, vagy mi miért nem fog működni, hogy szerintem sokszor ez is megérne egy-egy Nobel-díjat. Egy egész regényt meg lehetne ezekkel tölteni. Igen, jól látod, tapasztalatból írom ezt.
Ismerd fel, mikor teszed!
Szerintem egyébként ezt lehet a legnehezebben kezelni, óriási energiákat szoktam én is megmozgatni annak érdekében, hogy ezeknek gátat szabjak. Most már rájöttem arra, hogy fokozatonként tudok csak eredményeket elérni. Nem lehet mindent egyszerre. Viszont, azt már mindenképpen pozitívumnak veszem fel, hogy legalább felismertem ezt a problémát és elfogadtam magamban, hogy én ezt teszem. De semmiképpen sem szabad beletörődnöm, hiszen én is el szeretnék érni dolgokat.
Ahhoz, hogy eredményeket lehessen elérni az érzelmeket kiváltó gondolkodás terén, mindenképpen meg kell tanulnunk a jelenben élni. A megoldás mindig a jelenben van. Olyan ez, mintha az idő csapdájában lennél. Hol a múlt tart fogva, hol pedig a jövőben élsz. De hol marad akkor a jelen? Miért kéne magam rosszul éreznem most, itt a jelenben egy olyan esemény miatt, ami 10-15-20 évvel ezelőtt történt? És miért kéne magam rosszul éreznem most a jelenben, olyan dolog miatt, ami még meg sem történt?
A múlt már elmúlt, csak benned zajlik, míg a jövő teljesen képlékeny és csakis attól függ, hogy milyen lesz, amit most, itt, a jelenben teszel. Szóval vigyázz a gondolataidra, mert azok határozzák meg mindig, hogy éppen hogyan érzed magad. Ne adj magadnak felesleges feladatokat azzal, hogy a múlton rágódsz. A jövőddel kapcsolatban pedig figyelj arra, hogy mikor gondolsz valamit már túl, és kreálsz magadnak meg sem történt eseményeket. Bármelyiket is teszed éppen, mindig figyelmeztesd maga arra, hogy most a jelenben vagy, és itt is kell maradnod, és minden csupán benned zajlik.
Ha tetszett a bejegyzésem, kövesd az Érzelmi szobafogságot facebook-on, és oszd meg másokkal is az oldalamat.
Köszönöm!
Képek: Pixabax
#blog #blogger #félelem #fear #szorongás #anxiety #gyógyulás #healing #segítség #help #érzelem #emotion #érzés #feeling #személyiség #personality #küzdelem #struggle #energia #energy #idő #time #kérdés #question #önbizalom #selfconfidence #önértékelés #selfevaluation #harag #anger #elengedés #release #megbocsájtás #forgiveness #elfogadás #acceptance #győzelem #victory #siker #succes #gondolatok #thoughts #döntés #decision #irányítás #control #hangulat #mood #tipp #tip #trükk #trick #élmény #experience