Nyerd meg a csatát, lélegezz helyesen!

Mikor egy tornagyakorlatot végzünk, mindig hangsúlyozzák, hogy kell helyesen kivitelezni. Nincs ez másképp a légzésünkkel sem. Egy újszülött még helyesen lélegzik, de ez idővel felületessé válik, és nem is tudunk róla, hogy nem csináljuk jól. Pedig a helyes légzésnek számtalan jó hatása van az egészségünkre és rengeteg előnnyel bír. Funkcióját pedig érdemes kamatoztatni, szervezetünk hálás lesz érte. Lélegezz hát tovább és fordítsd a javadra! 

#Pánik 4.

Te: – Most tényleg meg fogod magyarázni nekem, hogy hogyan kell lélegezni?

Én: – Nem. Azt fogom leírni, hogy hogyan lélegezz helyesen.

A pánikroham egyik tünete a kapkodó, rövid légzés. Ez egy nagyon ijesztő tünet. Hiszen nem kapsz rendesen levegőt és arra gondolsz, hogy mindjárt megfulladsz. Ennek hatására pedig megjelenik az összes kísérő tünet, és mint egy hurrikán, letarol teljesen. A helyes légzéssel pedig ellenszelet tudsz produkálni.

Mit is jelent ez?

A tudatalattidat nem igazán tudod irányítani, viszont befolyásolhatod. Itt pedig olyan dolgok lapulnak mélyen elásva, amik bármikor bekapcsolhatják a szorongás és félelem állapotát anélkül, hogy tudatában lennél ennek. Ez pedig beindítja a szervezetben az adrenalin termelést, melynek során felgyorsul a szívverés és kapkodóvá válik a légzés, hiperventillálni fogsz, vagyis túllélegezni.  

Beindul egy láncfolyamat, melyet valahogy meg kell szakítani és be kell ágyazni a tudatalattiba, hogy megakadályozd a roham kialakulását. Erre pedig bármilyen hihetetlen is, a helyes légzés a legjobb technika. Természetesen vannak gyógyszerek is, amik segítenek, de ezek teljesen másképp működnek. Én például egy ilyen roham alkalmával igen nehezen tudtam volna bármilyen gyógyszert is bevenni, hiszen remegtem és kapkodva lélegeztem.

Ha megtanulsz helyesen lélegezni és ezt alkalmazod a rosszulléteid során, akkor meg tudod szüntetni a hiperventillációt, ami a roham egyik nagyon ijesztő tünete. Ezzel azt éred el, hogy a vérben megnő az oxigénmennyiség, mely hozzájárul ahhoz, hogy jobban legyél. Szervezetünkben a vér, mint szállítóeszköz van jelen és tudjuk, hogy minden gyógyszer is sokkal gyorsabban hat, ha azt közvetlen a véráramba tudjuk juttatni.

A zacskó, mint kellék. Lélegezz jól!

Viszont rohamok közben a papírzacskós légzést kell választanod, bár megmondom őszintén, hogy nekem sokszor rendes műanyag zacskó akadt a kezembe. Ma már rengeteg helyen lehet kapni papírzacskót, hiszen a környezetvédelemért folytatott harc során ezeket részesítik előnyben. A papírzacskós légzés során az általad kilélegzett szén-dioxidot fogod visszalélegezni, ami pár levegővétel (10-15) után kezd használni és kezded jobban érezni magadat. Egészen addig a pillanatig kell használnod ezt a megoldást, amíg nem ismered ki annyira a szervezetedet, hogy már érzékeled a kezdeti tüneteket, ami a rohamok előszelei. Ha már eljutottál odáig, hogy érzékelni tudod a rohamok kezdetét, akkor a sima egyszerű légzésre való koncentrálással is meg tudod előzni a rohamokat.

Amit még fontos tudni a helyes légzéssel kapcsolatban, hogy a hiperventilláció során vállcsúcsba lélegzel, vagyis felületesen. Ez azt jelenti, hogy a tüdődnek csak a legfelső részét használod ki, így nem jutsz elég oxigénhez. A helyes légzésnél, az egész tüdődet kell használni és alhasba kell venned a levegőt. A légzés során pedig számolj magadban lassan, hogy milyen hosszan lélegzel.

Hiperventillácó során, vagyis túllélegzéskor úgy kell lélegezned, hogy belégzésnél határozottan veszed a levegőt 1-3 számolva, kilégzésnél viszont elnyújtod ezt hosszan 1-9, közben pedig próbálj ellazulni. Ha még nem következett be a túllélegzés, nem alakult ki a roham, de érzed, hogy kezdődnek a tünetek, akkor igyekezz azonos tempóban lélegezni és használd a tüdőd teljes kapacitását. Alhasra lélegezz és emelkedjen a mellkasod is rendesen.

Ha nem vagy türelmes, rosszul jársz

Bátran kérj segítséget, ha szükséged van arra, hogy valaki veled együtt kontrollálja a légzésedet. Én is ezt tettem egészen addig, amíg már annyira gyakorlott voltam, hogy nem volt rá szükség. Van még egy dolog, amiről ebben a cikkemben még nem írtam, ez pedig az, hogy ne ijedj meg. Sokan, amikor valami nem sikerül, akkor vajon mit csinálnak? Igen. Pánikba esnek. Ugye mondanom sem kell, hogy egy pánikbetegnél, ez milyen hatással bír?

Ha bepánikolsz, vagyis elkezdesz szorongani attól, hogy nem sikerül elsőre, másodikra, harmadikra sem a tanult technikával jobban lenned, akkor egy további rohamba küldöd saját magad. Kialakul egy ördögi kör, amibe én is beleestem. Pánikrohamom lett a négyzeten. Te már ne kövesd el ugyanezt a hibát, főleg most, hogy szóltam róla! Hiszen te már pontosan tudod, hogy milyen egy „szimpla” pánikroham, nem akarsz magadnak ebből duplát. Én ezt akkor még nem tudtam, de a saját hibámból tanulva, még egyszer nem követtem el ugyanezt.

Nem fog egyből menni és nem úgy leszel tőle jobban, mintha egy varázspálcát lengettek volna meg feletted. De minél többször alkalmazod, annál hamarabb jelentkezik a hatása minden egyes rohamnál. Tapasztalni fogod, hogy egyre rövidebbek lesznek a rohamok és neked egyelőre pontosan ez lesz a célod, hogy rövidebbek legyenek. Később pedig már meg is fogod tudni előzni.

A siker előrevisz

Sok erő és kitartás kell hozzá, de én inkább azt mondom, hogy a gyakorlásból kell a legtöbb. Mert ugye gyakorlás teszi a mestert. Szóval gyakorolj sokat és még többet. Ez nem igényel különösebb neki készülődést, bárhol teheted úgy, hogy észre sem veszik. Urald a légzésedet és ura leszel a testednek is! A fizikai tünetek ellen, ennek a fizikai gyakorlatnak, technikának az elsajátítása nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy jobban legyél. Az első, de legnagyobb lépés a teljes gyógyulás felé, hiszen ha már nem akadályoznak ezek a tünetek, akkor utána minden könnyebben fog menni. Nem egy laza séta, de kevesebb az akadály.

Fantasztikus érzés volt az első győzelmem a roham felett. A levegőbe bokszoltam és jól megdicsértem magam. Igen! Mert ügyes voltam és megcsináltam! Sok meló volt benne, de megérte. Minden egyes küzdelemért hálás vagyok és örülök, hogy ezt az utat választottam, mert ez az út sokkal könnyebb, mint ami a rohamokkal várt volna rám. Indulj el te is ezen az úton, csináld végig, mert olyan felszabadult érzésben lesz részed, amire már régóta vágysz. Lélegezz te is jól! Gyerünk gyakorolni! 

Ha tetszett a bejegyzésem, kövesd az Érzelmi szobafogságot facebook-on, és oszd meg másokkal is az oldalamat.

Köszönöm! 

Képek: Pixabay

#pánik #légzés

Vélemény, hozzászólás?